Jakie rośliny do akwarium?

Rośliny to bardzo istotny element każdego akwarium, który spełnia wiele funkcji. Dodatkowo rośliny unoszące się na tafli wody to niezwykła ozdoba zbiorników akwariowych.

Rośliny, które nie ukorzeniają się w podłożu, a składniki pokarmowe czerpią z soli mineralnych zawartych w wodzie to rośliny akwariowe pływające. Osłaniają lustro wody, zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu wody przez lampy.
Popularnymi roślinami pływającymi są przede wszystkim rzęsa wodna i pistia oraz salwinia, imnobium, riccia a także filantus pływający. Poza tym, że rośliny akwariowe stanowią element dekoracyjny każdego akwarium, poprawiają właściwości wody, poprzez jej dotlenianie i filtrowanie, czyli przeprowadzanie tak zwanego cyklu azotowego. Co niezwykle istotne zacieniając akwarium rośliny te pobierają nadmiar związków mineralnych z wody stanowiąc konkurencję dla niepożądanych glonów. Dodatkowo rośliny akwariowe pełnią również funkcję kryjówki dla narybku. Umożliwiają co niektórym rybom przystępowania do tarła. Ponadto są uzupełnieniem pokarmu dla hodowanych rybek. W przypadku gdy akwarium jest otwarte rośliny pływające zmniejszają ilość parowania wody.