Jak wrócić do formy po porodzie?

Dziewięć miesięcy ciąży oraz następujący po niej poród – bez względu na to, czy odbył się naturalnie, czy dziecko przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie – są wyjątkowo wymagającym czasem dla kobiety. Zmienia się psychika, dochodzą nowe obowiązki, ale największe zmiany zaobserwować można w fizjologii ciała. Podpowiadamy, jak zorganizować życie z noworodkiem, by móc zadbać o siebie!

Jak macierzyństwo zmienia kobietę?

Ciąża w znaczącym stopniu zmienia nasze ciała. Większość dodatkowych kilogramów wynika z faktu rośnięcia dziecka (ok. 3,5kg), dużej ilości wód płodowych (ok. 3kg), zwiększonej masy piersi (od 0,5 do 1 kg) i innych fizycznych objawów ciąży, które znikają od razu lub wkrótce po porodzie. Niestety, zwiększona produkcja hormonów może wpływać także na wyjątkowo duży apetyt, zatrzymywanie się wody w organizmie (którego efektem jest m.in. cellulit) czy szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. W efekcie często po porodzie zostaje nam kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych kilogramów, które chcemy jak najszybciej zrzucić. Zwiększona waga to nie jedyne negatywne efekty fizyczne, których możemy spodziewać się tuż po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet boryka się w problemami skórnymi, zwiększonym wypadaniem włosów, osłabieniem oraz pojawieniem się rozstępów.

Daj sobie odpocząć

Poród jest wyjątkowo trudnym, wymagającym czasem w życiu każdej kobiety. Zarówno urodzenie dziecka siłami natury, jak i wykonanie cesarskiego cięcia, mocno obciąża nasze ciało i może powodować wiele komplikacji. Nawet, jeśli czujesz się dobrze i nie odczuwasz większych dolegliwości bólowych, daj sobie kilka tygodni na odpoczynek. Przed rozpoczęciem intensywniejszych treningów skonsultuj się także z lekarzem (ginekologiem lub fizjoterapeutą), który oceni stan Twojego organizmu i wyda zgodę na aktywność fizyczną.

Ruszaj na spacer

Spacery na świeżym powietrzu są niezwykle ważne dla rozwoju mózgu Twojego dziecka. Choć niegdyś dominowała opinia o konieczności kwarantanny noworodka przez pierwsze dwa tygodnie życia, dziś większość lekarzy jest zgodna, że w większości przypadków niemal od razu można rozpocząć spacerowanie z dzieckiem. To także idealny sposób na zrzucenie wagi po ciąży i pierwszą aktywność, która może być bezpiecznie wykonywana po porodzie. Z czasem możesz zdecydować się również na noszenie swojego dziecka w specjalnej chuście, dzięki której łatwiej będzie Ci uprawiać szybkie marsze czy spacery po bardziej wymagających terenach (np. po lesie, po terenach lekko górzystych).