Herbata – czarna, zielona czy czerwona? Którą z nich warto pić?
Herbata to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych napojów: Anglicy wypijają średnio ponad 3 kubki herbaty dziennie, zaś przeciętny Polak raczy się przynajmniej szklanką ciepłego naparu dziennie. Większość Europejczyków pija przede wszystkim herbatę czarną, jednak coraz częściej sięgamy też po inne, często uznawane za zdrowsze, napary. Którą z herbat warto pić?
Herbata czarna
Herbata czarna to świetne źródło polifenoli – silnych przeciwutleniaczy, które zwalczają negatywne skutku działania wolnych rodników. Regularne picie czarnej herbaty minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, ma działanie antynowotworowe oraz jest doskonałym źródłem wartościowego fluoru, który niezbędny jest dla zdrowych i mocnych zębów. Czarna herbata zawiera dosyć dużą ilość teiny (pochodnej kofeiny), która działa pobudzająco. Oczywiście, najzdrowsza będzie herbata sypana lub własnoręcznie robiona herbata w torebkach z tworzyw organicznych – zaleca się unikanie kupnej herbaty porcjowanej, której saszetki mogą zawierać szkodliwy plastik.
Herbata zielona
Zielona herbata to bogate źródło witamin z grupy B, które niezbędne są dla zdrowia układu nerwowego. Duża zawartość witaminy E (zwanej również “witaminą młodości”) pomaga w zachowaniu doskonałej kondycji skóry, włosów i paznokci. Regularne spożywanie zielonej herbaty obniża ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz redukuje możliwość zachorowania na nowotwory. Zielona herbata ma również działanie oczyszczające i odchudzające oraz polecana jest osobom, które borykają się z problemem występowania cellulitu.
Herbata czerwona
Czerwona herbata świetnie wpływa na układ nerwowy, wspomaga koncentrację i pozytywnie wpływa na pamięć. Wspomaga dietę odchudzającą, obniża cholesterol i reguluje ciśnienie krwi. Napar z czerwonej herbaty ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – sprawdza się jako dodatek wspomagający walkę z przeziębieniami i sezonowymi infekcjami. Czerwona herbata ma również działanie odchudzające oraz wpływa pozytywnie na układ moczowy.