Wypadający dysk – podstawowe informacje, które powinieneś znać

Stereotypowo problemy z kręgosłupem kojarzą nam się z wiekiem średnim i starczym. W rzeczywistości choroby kręgosłupa, takie jak wyślizgnięty dysk, czyli dyskopatia kręgosłupa dotykają coraz większej grupy ludzi po 30 roku życia.

Co oznacza termin – wypadnięcie dysku?

Schorzenie nazywane jest inaczej przepukliną krążka międzykręgowego, który jest elementem budowy kręgosłupa. Dyski umieszczone są pomiędzy kręgami i ich funkcją jest amortyzacja wstrząsów, które występują w życiu codziennym, przy czynnościach takich jak chodzenie czy skręcanie tułowia.

Dysk zbudowany jest z dwóch elementów: zewnętrznego pierścienia włóknistego oraz galaretowatego jądra, które w wyniku różnych czynników może się wyśliznąć poza przestrzeń międzykręgową, uciskając otaczające nerwy i rdzeń kręgowy, a przez co powodując silny ból.

Zwykle dyskopatia dotyczy odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Jest to spowodowane ich największą ruchomością.

Przyczyny oraz objawy

Zwróciliśmy już uwagę, że wypadające dyski nie dotyczą tylko osób starszych, ale także coraz większej liczby ludzi młodych. Z czego jednak to wynika?

Zacznijmy od naszego stylu życia. Siedzący tryb życia oraz brak aktywności sportowej czy rekreacyjnej znacznie osłabiają nasz kręgosłup. Do tego dochodzi stres oraz powiązana z brakiem ruchu nadwaga i otyłość. Dodajmy jeszcze długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowych pozycji i mocno napięte struktury mięśniowe i otrzymujemy niebezpieczny koktajl, który może znacząco wpłynąć na zdrowie naszego kręgosłupa.

Dyskopatia powiązana jest także z uwarunkowaniami genetycznymi, wrodzonymi wadami kręgosłupa oraz zmianami zwyrodnieniowymi. Do przyczyn tego schorzenia musimy dodać także mikrourazy kręgosłupa, przeciążenia oraz powikłania po wcześniejszych urazach.

Przejdźmy zatem do objawów wypadniętego dysku. Jak na pewno większość z nas sobie wyobraża podstawowym objawem jest silny, promieniujący ból. Dodatkowo mogą pojawić się objawy neurologiczne takie jak: drętwienie, mrowienie, czy zaburzenia czucia. Występują także skurcze i sztywność mięśniowa, ograniczenie możliwości ruchu i sprawności, a także zmiana postawy ciała, spowodowana ucieczką od bólu. Gdy dochodzi do dyskopatii odcinka szyjnego, do objawów należy dodać bóle głowy, migreny oraz zawroty. Zaburzeniom w odcinka piersiowego towarzyszą natomiast bóle opasujące do klatki piersiowej, bóle międzyłopatkowe oraz międzyżebrowe.

Diagnostyka i leczenie

W sytuacjach wystąpienia objawów wskazujących na wyślizgnięty dysk, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu diagnozy. Jest to głownie diagnostyka obrazowa, czyli RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie związane jest z poziomem stanu uszkodzenia oraz rozległością uciskanych struktur. Na początku jest to leczenie zachowawcze, czyli podanie środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Dodatkowo stosuje się fizjoterapię, zmniejszającą dolegliwości, ale która potrafi także wyeliminować całkowicie przyczynę schorzenia. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków, konieczna jest operacja.