Nie bagatelizuj niewyspania. Skutki za małej ilości snu mogą być poważne.

Czasami nieprzespana noc nie odciska na nas swoich skutków. Jednak skutki niewyspania nie są czymś co można bagatelizować. Brak odpowiedniej ilości snu może mieć bardzo poważne konsekwencje, które bardzo mocno wpływają na nasze życie. Jakie są to skutki?

Wzrost wagi

Mało osób wie, że ilość snu i waga ciała mają związek. Prawda jest taka, że zakłócenia snu przyczyniają się do tycia. Nie jest to tylko efekt tego, że niewyspani nie mamy ochoty ćwiczyć. Zaburzenia snu wpływają na gospodarkę hormonalną odpowiedzialną między innymi za uczucie głodu.
W skrócie brak snu = większy apetyt, pomimo braku realnej potrzeby.

Ograniczenia funkcji poznawczych

Nikt po nieprzespanej nocy nie potrafi w ciągu dnia działać na 100 procent, zapamiętać wszystko, kreatywnie myśleć i przyswajać informacje. Badania wskazują, że osoby z zaburzeniami snu gorzej radzą sobie z problemami logicznymi niż osoby wypoczęte.

Jak ślepcy

Godziny gdy śpimy dają oczom najwięcej odpoczynku. Prostym skutkiem braku snu jest więc zmęczenie oczu. Objawia się jako skurcze powiek, zaczerwienienie, znane sińce, przekrwienie czy ból.
Okuliści alarmują, że chroniczne nie przesypianie nocy może skutkować utratą wzroku. Częściej występują również takie problemy jak zwężenie pole widzenia czy podwójne widzenie.

Ból głowy

Kolejnym skutkiem zbyt małej ilości snu jest ból głowy. Niewystarczająca ilość snu czynnie przyczynia się do większej ilości ataków migrenowych i częstych porannych bólów głowy.

Mniejsza odporność

Sen poniżej 7 godzin osłabia układ immunologiczny. Za mała ilość snu może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych, sprzyja powstawaniu komórek nowotworowych, gorzej broni się przed mikroorganizmami z zewnątrz.
Brak snu, może więc znacznie osłabić naszą odproność i narazić na zakażenie.

Choroby serca

Brak snu, oprócz ogólnego osłabienia sił obronnych organizmu, może pogorszyć stan układu krwionośnego, zwłaszcza serca. Zbyt mała ilość snu lub jego zła jakość przyczynia się do podniesienia ciśnienia oraz częstszego występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.
Rośnie również zagrożenie zawałem serca.

Skutki niewyspania to poważne dolegliwości i choroby, które mogą przyczynić się nawet do śmierci. Nie warto zatem ryzykować i na co dzień zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu.