Spacer z dzieckiem i odpowiednie do niego przygotowanie.

Jak ubierać dziecko na spacer? Sprawa niby prosta i oczywista, ale jednak nie do końca. Ilu ludzi, tyle opinii, nigdy nie będzie tej jednej jedynej złotej zasady, zależy ona bowiem od wielu czynników.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ubierając się przed wyjściem z dzieckiem na spacer należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • wiek dziecka – jeśli wychodzimy z kilkulatkiem, to nie ma problemu, ubieramy go na tej samej zasadzie, co siebie, problem i odwieczne dylematy zaczynają się, kiedy na spacer mamy wziąć noworodka lub niemowlę.

  Panuje tutaj zasada, że ubieramy wtedy dziecko o jedną warstwę więcej niż siebie. Dotyczy ona raczej chłodniejszych, jesiennych i zimowych dni, w ciepłe bowiem czy wręcz upalne dni trudno ubierać dziecko w zbyt wiele warstw, będzie mu wtedy zbyt ciepło.

  W takiej sytuacji bardzo łatwo jest dziecko przegrzać, a to może przynieść wiele szkód, między innymi skutkować może obniżeniem odporności lub potówkami czy wysypkami skórnymi

 • warunki atmosferyczne – chodzi tutaj nie tylko o rzeczywistą temperaturę, ale również o tę odczuwalną, jak również wilgoć powietrza. Dzieci, tak samo jak dorośli, inaczej odczuwają warunki, które panują na zewnątrz.
  Dla jednego cienka kurteczka to danego dnia za mało, podczas, kiedy dla innego wystarczająca będzie tego samego dnia grubsza bluza.
  Jeśli chodzi tutaj o dzieci mniejsze, noworodki i niemowlęta, to bezpieczniej jednak jest ubrać je trochę za cienko, niż za grubo. Kiedy będzie im chłodno, szybciej zorientujemy się niż wtedy, kiedy ubierzemy je zbyt ciepło.

  Warto również zabrać ze sobą do wózka lub torby dodatkowy kocyk lub ubranko. Jeśli podczas spaceru dziecku będzie zbyt chłodno, zawsze możemy ubrać wtedy dodatkową warstwę lub okryć dodatkowym kocykiem. Kiedy sytuacja będzie odwrotna, i dziecku będzie zbyt ciepło, wtedy ściągamy jedną z warstw lub odkrywamy kocyk.

  Jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki to zawsze też możemy sprawdzić temperaturę, dotykając karku dziecka. Jeśli będzie zbyt ciepły i spocony, dziecku jest zdecydowanie za gorąco, kiedy jest natomiast zbyt chłodny, należy wtedy założyć dodatkową warstwę.