Pęcherze- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Pęcherze to powszechna dolegliwość, choć w większości są możliwe do wyleczenia w domowych warunkach. Czasem jednak istnieje powód do niepokoju. Dowiedz się, czym są pęcherze kiedy się skonsultować z lekarzem?

Pęcherze w wyniku otarcia

Jeśli po zdjęciu butów zauważysz pęcherze, prawdopodobnie przyczyną jest otarcie. W takich przypadkach ulgę przyniosą zabiegi pedicure oraz naklejenie plastra żelowego na otarte miejsce. Pęcherzy nie powinno się przebijać. Zwykle goją się same.

Pęcherz się nie goi

Jeśli mimo nałożenia plastra obrzęk nie goi się prawidłowo, oznacza to, że mógł ulec zakażeniu. Zazwyczaj uczucie ciepła i palenia, żółty lub zielonkawy płyn w pęcherzu świadczą o infekcji. Ponadto powinna zaniepokoić nas również gorączka i nasilenie objawów. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska z podologiem.

Podolog- czym się zajmuje?

Podolog to specjalista, który zajmuje się dolegliwościami związanymi ze stopami.
Podczas konsultacji podolog przeprowadza ogólny wywiad z pacjentem. Oceni, gdzie leży przyczyna naszych problemów. Podolog leczy nadpotliwość stóp, która często jest winowajcą powstawania pęcherzy a także inne dolegliwości. Czasem konieczne są dodatkowe zabiegi ze znieczuleniem miejscowym lub konsultacja z innym lekarzem, np. w przypadku chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy.

Pęcherze a grzybica

Niekiedy pęcherze są oznaką grzybicy stóp. Grzybicy można się nabawić chodząc boso w takich miejscach jak sauna, basen, klub fitness, mierząc buty w sklepie na gołą stopę czy nosząc zbyt ciasne obuwie. W przypadku grzybicy konieczne jest leczenie miejscowe za pomocą krzemów i maści oraz leki przeciwgrzybiczne.

Choroby, które widać na stopach

Stan stóp może wskazywać na obrzęki, niedoczynność tarczycy, problemy z kręgosłupem czy stopę cukrzycową, dlatego jeśli odciski goją się wolno i towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak wypadanie włosów, łuszcząca i wysuszona skóra, obrzęki, należy skonsultować się z lekarzem. Na stopach skóra jest najgrubsza i właśnie tam pojawiają się pierwsze sygnały chorobowe.