Zielona herbata i jej bogate właściwości lecznicze

Od niepamiętnych czasów zielonej herbaty są cenione bardzo wysoko. Obecnie jest ona popularna jako środek oczyszczający organizm i wspierający odchudzanie. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie są to wszystkie właściwości, jakie ma zielona herbata i dlatego też w niniejszym tekście przyjrzymy się im bliżej.

Zielona herbata – cechy szczególne

Ten rodzaj herbaty powstaje z liści herbaty chińskiej. To właśnie w Chinach narodziła się tradycja parzenia tego gatunku herbaty. Dokładnie chodzi o ich południową część. Warto jednak nadmienić, iż współcześnie jest ona uprawiana w wielu azjatyckich krajach, a także Ameryce Południowej i Afryce. Unikalne właściwości zielonej herbaty wynikają przede wszystkim z metodologi jej wytwarzania. Należy bowiem wiedzieć, że w przypadku tego gatunku herbaty nie ma miejsca proces fermentacji. W celu pozyskania zielonej herbaty świeże liście poddaje się działaniu gorącej pary wodnej przez około 35-40 sekund. W ten sposób nie utleniają się najcenniejsze składniki liści herbaty. Mamy więc zachowaną całą gamę aktywnych składników, które są cenne dla naszego organizmu. Wśród nich dominują antyoksydacyjne polifenole: szczególnie flawonoidy i katechiny.

Zielona herbata właściwości lecznicze

Nie powinno być dla nikogo tajemnicą, że zawarte w zielonej herbacie, a zwłaszcza wspomniane polifenole pełnią niezwykle istotną funkcję ochronną naszego organizmu. Precyzyjniej rzecz ujmując, chodzi tutaj o zwalczanie wolnych rodników, które to są przyczyną wielu poważnych chorób w tym np. nowotworów. Kolejną zaletą picia zielonej herbaty jest jej wpływ na naczynia krwionośne. Tym samym jest to napój pomocny przy profilaktyce przy takich chorobach jak: miażdżyca, nadciśnienie, udary czy też zakrzepy. Napój ten ma również dużą renomę w kontekście pomocy przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Do tego zielona herbata podkręca metabolizm i niweluje łaknienie. Co więcej, ten wyjątkowy napar zaleca się również stosować jako istotny element kuracji detoksykacyjnej. Wynika to z tego, że normalizuje on pracę wątroby i nerek, a przy tym ułatwia pozbywanie się toksyn. Nie można również, opisując właściwości lecznicze i prozdrowotne zielonej herbaty jej wpływu na poprawę urody. Jest to szeroko stosowany składnik w kosmetyce. Dzięki korzystaniu z ekstraktu z zielonej herbaty można zatrzymać procesy starzenia, pozbyć się cellulit, a do tego wyeliminować trądzik.