Czas tylko dla Ciebie

Znasz to uczucie, kiedy snujesz plany na przyszłość, a jednocześnie narzekasz, że nie masz na nic czasu? Nie jesteś jedyny. Dowiedz się, jak znaleźć czas dla siebie i realizować swoje marzenia.

Czy to jest to, czego chcę?

Na początku zadaj sobie pytanie, na co brakuje ci czasu i zapisz to. Co chcesz robić w czasie dla siebie? Czytać? Trenować? Uświadomienie sobie, czego tak naprawdę chcesz doda ci potężnego, motywacyjnego kopa! Wtedy jesteś w stanie wiele rzeczy zrobić szybciej, bo np. już o poranku marzysz o popołudniowym bieganiu, dlatego nie chcesz zostać po godzinach.

Plan dnia

Zacznij kontrolować swój czas, czasem nawet przesadnie dokładnie i zapisuj, co robisz w ciągu dnia. Wystarczy tydzień, by zauważyć pewne prawidłowości.
Może za dużo czasu spędzasz w korkach, ponieważ przyjeżdżasz do pracy na ostatnią chwilę? Często o poranku jest mniejszy ruch, dotrzesz do celu szybciej i przed czasem, a to znaczy, że już masz parę minut dla siebie. Wystarczy na rozdział inspirującej książki lub kilka słówek z języka obcego.

Doby nie wydłużysz

Kolejna sprawa nie znajdziesz tego czasu, jeśli fizycznie go nie masz, to znaczy zgadzasz się na kolejne, często niepłatne nadgodziny lub zajmujesz się sprawami, które nie należą do twojego stanowiska. Skup się na swojej pracy, aby wyrobić się ze wszystkim na czas, a jeśli nie dasz rady, poproś o pomoc. Podobnie zresztą jest w domu, nie musisz wszystkiego robić sam. Rozmawiaj z domownikami.
Pracuj nad swoją asertywnością i zastanów się, ile razy dajesz się namówić na robienie czegoś, czego nie chcesz i czy wszystko, co robisz w ciągu dnia jest absolutnie ważne. Twój dom nie musi być codziennie przygotowany na wizytę sanepidu. Czasem po prostu odpuść.

Rozpraszacze i pozorne chwile bez wartości

Chwile spędzone w poczekalniach, na przystanku, parkingu pozornie nie oferują nam nic poza stratą czasu i nudą. Podczas czekania w kolejce do lekarza możesz czytać książkę, e-booka.
W ciągu dnia rozprasza nas masa rzeczy, maile, telefony i Internet. Czas spędzany w social mediach zabiera nam godziny, kiedy moglibyśmy wreszcie zacząć ćwiczyć lub zająć się nowym hobby. Uświadomienie sobie, że nie musimy być cały czas online, bardzo pomaga w ogarnięciu własnego czasu. Po prostu raz na jakiś czas wycisz powiadomienia z Facebooka,

Pamiętaj, jesteś tylko człowiekiem. Zawalcz o swój czas wolny. W przeciwnym wypadku ucierpi twoje ciało i psychika.