Senes wąskolistny – Dlaczego warto stosować?

Producenci słynnych firm kosmetycznych stawiają dzisiaj na składniki jak najbardziej naturalne, których zastosowanie znały wiele lat temu już nasi przodkowie. Jednak oni wykorzystywali rośliny w celach leczniczych. My dzisiaj nie dość, że wykorzystujemy je również do leczenia ale także do upiększania naszej skóry. Jednym z przedstawicieli takiej rośliny o zbawczych składnikach odżywczych jest senes wąskolistny.

Senes to roślina krzaczasta osiągająca wysokość nawet do dwóch metrów. Posiada jasnozielone, lancetowate liście o długości do sześciu centymetrów i szerokości jednego centymetra. Z żółtych kwiatów rozwijają się nerkowate kształty w postaci małych owoców. Pokryte są one delikatną, brązowo-zieloną mechową skórką, pod którą znajduje się do siedmiu nasion.
Roślinę można spotkać głównie na obszarach podzwrotnikowych, np. Arabia, Indie, Afryka. na polskim rynku preparaty z wyciągiem z senesu głównie pochodzą z Indii i Sudanu.
Senes wąskolistny należy do najczęściej stosowanych środków przeczyszczających pochodzenia roślinnego. Jest stosowany w ostrych zaparciach, przy hemoroidach, po zabiegach operacyjnych okolicy analnej oraz przed i po operacjach narządów jamy brzusznej. Substancje czynne zawarte w roślinie zaczynają działać pod wpływem kontaktu z bakteriami jelit, po upływie około 10-12 godzin od zażycia leku.

Senes wąskolistny jest łagodnym środkiem przeczyszczającym występującym w postaci różnych gotowych preparatów. Substancje czynny działające przeczyszczająco wchodzą również w skład herbatek odchudzających i oczyszczających pracę układu pokarmowego.
W medycynie wykorzystuje się liście i strąki senesu wąskolistnego. Dzieciom lepiej podawać preparaty ze strąków, gdyś działają łagodniej niż te z liści.
Najważniejsze substancje czynne jakie zawiera senes wąskolistny to sennozydy i flawonoidy. Za przeczyszczające działanie odpowiedzialne są głównie glikozydy antranoidowe pobudzające perystaltykę jelita grubego, co ułatwia przesuwanie mas kałowych. Ponadto składniki czynne senesu powodują zmiękczenie stolca poprzez zwiększenie wydzielania śluzu, z jednoczesnym hamowaniem zwrotnego wchłaniania wody z jelita.
Warto jest czasami korzystać z bardziej naturalnych sposobów na różne dolegliwości, ponieważ działają one równie dobrze co leki, które można znaleźć w aptekach a przy tym nie mają negatywnego wpływu na organizm człowieka.