Jak walczyć z biegunką w ciąży domowymi sposobami? Przyczyny, bezpieczne sposoby leczenia
Choć biegunka w ciąży pojawia się bardzo często, to jednak każdorazowo wzbudza ona uczucie niepokoju w kobietach oczekujących narodzin potomka. Często biegunka spowodowana jest zmianami w organizmie i jeśli nie trwa zbyt długo (co może grozić odwodnieniem) nie powinna budzić większego niepokoju. Warto zawsze jednak wiedzieć, jak można z tą dolegliwością walczyć przy pomocy sprawdzonych domowych sposobów.
Przyczyny biegunki w ciąży
Zarówno biegunka, jak i inne dolegliwości związane z zakłóceniem pracy układu pokarmowego są całkowicie normalne i mogą się pojawić na każdym etapie ciąży. Zdarzają się również sytuacje, w których rozwolnienie pojawia się z powodów całkowicie nie powiązanych ze stanem błogosławionym. Za takie przyczyny można uznać przede wszystkim:
– alergie pokarmowe – wówczas biegunka pojawia się po spożyciu produktów wywołujących alergię.
– zakażenie bakteryjne,
– zakażenie wirusowe,
– spożycie nieświeżego bądź skażonego jedzenia,
– błędy dietetyczne takie jak spożywanie ciężkostrawnych potraw czy zbyt dużej ilości błonnika.
Ciąża jest wyjątkowym i bardzo specyficznym stanem, dlatego też nie rzadko do pojawienia się biegunki mogą przyczyniać się różnego rodzaju czynniki psychologiczne. Szczególnie czynniki te przyczyniają się do pojawienia się tej dolegliwość tuż przed porodem, choć oczywiście nie jest to reguła.
Bezpieczne sposoby leczenia biegunki w ciąży
W zasadzie leczenie biegunki u kobiet w ciąży jak i tych nie spodziewających potomka zbytnio się nie różni. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku bardzo ważne jest pozbycie się dolegliwości po to, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeżeli jednak dojdzie już do odwodnienia, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który wspomoże odpowiednie nawodnienie organizmu. Po czym poznać, że organizm jest odwodniony? Najczęściej świadczą o tym takie symptomy jak:
– silne i ciągłe pragnienie,
– suchość w ustach,
– utrata elastyczności skóry,
– nadmierne przesuszenie skóry,
– bóle i zawroty głowy.
Najbezpieczniejszymi sposobami leczenia rozwolnienia w ciąży w każdym przypadku będą stare, domowe i sprawdzone przez lata sposoby. Przy biegunce przede wszystkim należy pić dużo płynów – w tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się woda. Ponadto należy zadbać o to, by dieta była jak najbardziej lekkostrawna, aby w żaden sposób nie obciążyła układu pokarmowego. Dużym wsparciem w leczeniu biegunki będzie picie ziołowych naparów, zawierających w sobie przede wszystkim mięte oraz rumianek. Choć takie naprawy mogą być niezwykle pomocne, to jednak należy w ich spożywaniu zachować umiar, gdyż ich nadmiar może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Czy biegunka jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży?
Wiele kobiet w stanie błogosławionym martwi się, że biegunka może być w ich stanie bardzo szkodliwa. Jeżeli trwa ona krótko nie ma powodów do obaw, bowiem nie stanowi wówczas jakiegokolwiek zagrożenia zarówno dla kobiety, jak i jej jeszcze nie narodzonego dziecka. Jeśli jednak stan ten niebezpiecznie się wydłuża, dla bezpieczeństwa konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który przekaże ciężarnej odpowiednie zalecenia. Niezależnie jednak od czasu trwania rozwolnienia, natychmiastowej konsultacji wymagają przypadki, w których pojawia się w stolcu nawet śladowa ilość krwi, ropy czy śluzu. Niebezpieczne dla ciężarnej może być również jednoczesne wystąpienie wysokiej gorączki oraz biegunki – to również wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.