Język polski a przysłowia

Każdy kraj ma swój język i charakterystyczne dla niego elementy. Niektóre z nich mogą być podobne lub mieć podobne znaczenie jak w innych krajach. Jednak polskie powiedzenia, przetłumaczone dokładnie słowo po słowie, w większości przypadków nie mają większego sensu.
Polski język jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Nam polakom z pewnością trudno stwierdzić to obiektywnie ale obcokrajowcy faktycznie mogą mieć problem z wszystkimi końcówkami odmianami i wieloma innymi rzeczami. Podobnie zresztą jak z interpretacją różnych powiedzeń i przysłów które w każdym języku są specyficzne i dość unikalne.

Na każdą okazję inne przysłowie

Jak głosi polska mądrość, na każdą okazję powinno być jakieś przysłowie. Przeglądając oszałamiające przestrzenie polskiej paraemiografii można znaleźć przysłowia o cechach charakteru, przysłowia porównujące do zwierząt czy przysłowia z miesiącami. Tak naprawdę ciężko znaleźć wszystkie bo jest ich całe mnóstwo.. Oto najpopularniejsze, interesujące polskie przysłowia. Co mówią o polskiej rzeczywistości kulturowej i historycznej? Co się stanie, kiedy je przetłumaczysz? A czego możesz się od nich nauczyć?

Znane i używane na co dzień przysłowia

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – oznacza to że za swoje wzloty i upadki możesz obwiniać tylko siebie.

Co z oczu, to z serca – to sugeruje, że kiedy nie masz przed sobą czegoś, nie patrzysz na to, wtedy przestajesz o tym myśleć, w jakiś sposób się od tego odrywasz.

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma – trzeba cieszyć się tym co jest a nie użalać się i narzekać.

Od przybytku głowa nie boli – tak naprawdę nie można mieć zbyt wielu rzeczy ale przysłowie jest reliktem bardziej tradycyjnej ekonomii gospodarstwa domowego, w której wszystkie przedmioty mogłyby w pewnym momencie się przydać i zostać wykorzystane.

To tylko kilka popularnych przysłów używanych na co dzień w języku potocznym jednak język polski obfituje w takie, które są nieznane i zapomniane, a które dla ciekawskich mogą stanowić źródło dużego zainteresowania.